پرین پرواز

8 کاخ جذاب و دیدنی استانبول8 کاخ جذاب و دیدنی استانبول

معماری استانبول از مدرن تا سنتی تنوع بسیار شگفت انگیزی دارد. در این فهرست 8 کاخ باشکوه و دیدنی این شهر را که اکثرا توسط خانواده معروف بالیان طراحی شده اند را به شما معرفی میکنیم .

1- کاخ عادله سلطان :

کاخ تابستانی سابق عادله سلطان بر روی تپه ای در قسمت آسیایی شهر واقع شده است. کاخ او که دختر سلطان محمود دوم بود ، توسط معماری برجسته بنام سرکیس بالیان در سال 1861 ساخته شد. عادله سلطان همسر ، فرزندان و برادرش را از دست داده بود ، تصمیم گرفت زندگی اش را وقت امور خیریه کند. در سال 1916 او کاخش را به یک دبیرستان شبانه روزی دخترانه نبدیل کرد. هفت سال بعد بخاطر آتش سوزی این بنا آسیب جدی دید اما دوباره مورد بازسازی قرار گرفت.امروزه از اینجا برای رویدادها ، نشست ها و عروسی استفاده میکنند.

2-کاخ بیلربی:

کاخ تابستانی باشکوه بیلربی در قسمت آسیایی واقع شده و ردپای سرکیس بالیان را منعکس میکند. این کاخ از ابتدا در سال 1829 به دستور سلطان محمود اول ساخته شد اما در سال 1851 به خاطر آتش سوزی آسیب دیده و دوباره در سال 1861 توسط بالیان در زمان حکومت سلطان عبدالعزیز مورد یازسازی قرار گرفت. سلطان عبدالحمید دوم بین سال های 1912 تا 1918 که فوت شد در این کاخ حبس شد. همسر امپراطور اوژنی فرانسه ، محمدرضا پهلوی از ایران و فرانتس یوزف اول از اتریش برخی از چهر های سرشناس دولتی بودند که به این کاخ وارد شدند. این کاخ همه روزه به جز دوشنبه ها بین ساعت 9 صبح تا 17 برای بازدید عموم آزاد است. تماشای کاخ از تنگه بوسفر را بسیار پیشنهاد میکنیم.

3-کاخ چیران:

یکی دیگر از گوهرهای به جا مانده از سرکیس بایلان کاخ چیران در بشیکتاش در سواحل بوسفر است. این کاخ به قسمت آسیایی و محله قدیمی شهر اشراف داردو. کاخ چیران به دستور سلطان عبدالعزیز ساخته و در سال 1871 به پایان رسید. این کاخ شاهد سالهای آخر امپراطوری عثمانی بود. دوباره در آتش سوزی سال 1910 قسمت اعظم فضای داخلی آن ویران شد که البته مورد بازسازی قرار گرفت. درهای چیران بطور رسمی در سال 1991 به روی عموم باز شد.

4- کاخ دلما باغچه

این کاخ به دستور سلطان عبدالمجید ساخته شد و طراحی آن را معمارانی از خانواده بالیان به عهده داشتند. دلما باغچه که در سال 1856 به پایان رسید اقامتگاه شش سلطان عثمانی و آخرین خلیفه عثمانی بود. برخلاف توپکاپی این کاخ بیشتر به سبک معماری غربی گرایش دارد. بعد از تاسیس جمهوری ترکیه ، اینجا برای اقامت ریس جمهور مورد استفاده قرار گرفت. شاید معروفترین اتاق کل کاخ اتاقی باشد که موسس ترکیه یعنی مصطفی کمال آتاتورک در آن درگذشت. همه روزه به جز دوشنبه ها میتوانید از ساعت 9 الی 16 از اینجا بازدید کنید.

5- کاخ ایهلامو

آبراهه گلدن هورن دیگر در قرن نوزدهم چندان محبوبیت نداشت و مردی که در راس حکومت بود ف سلطان عبدالمجید اول ، اقامتگاهی میخواست که بتواند چند شبی را قبل از رفتن به یکی از کاخ های کنار بوسفر در آن سپری کند. او به یکی از بالیان دستور ساخت کاخ در بشیکتاش را داد که از دو پاویلیون به سبک نسبتا غربی هم تشکیل میشود. این کاخ همه روزه به جز دوشنبه ها از ساعت 9 الی 17 برای بازدید باز بوده و پیشنهاد مینیم پائیلیون هایش حتما چای یا قهوه ای نوش جان کنند.

6- کاخ خدیو

خدیو در تپه ای در چوبوکلو در قسمت آسیایی واقع شده است . این کاخ آرنوویی را معماری ایتالیایی بنام آنتونیولاشاک برای خدیو عباس دوم مصر و سودان در سال 1907ساخت. این کاخ حدود 40 سال متروک ماند تا در سال 1985 دوباره به روی عموم باز شد و بعنوان هتل ، کافه و رستوران خدمات رسانی کند.

7- کاخ کوچوکسو:

کوچوکسو توسط نیگوگوس بالیان به سبک باروکی برای سلطان عبدالمجید اول ساخته شد و در سواحل بوسفر در قسمت آسیایی قرار دارد. شومینه های مرمری ایتالیایی ، مبلمان اروپایی و اثار هنری ارزنده برای تزیین فضای داخلی آن به کار گرفته شده بود. بعد از یک بازسازی چهارساله این کاخ دوباره از سال 1996 به روی عموم باز شد

8- کاخ تکفور:

کاخ تکفور نمونه ای عالی از معماری بیزانسی بوده و در واقع تنها بازماندده از کاخ های به این سبک در استانبول یه شمار میرود. این کاخ در آیونسرا واقع شده و احتمالا در اواخر قرن سیزدهم آن را ساخته اند . بعد از فتح قسطنطنیه کاخ امپراطورسی را به عنوان باغ وحش مورد استفاده قرار دادند و پس از آن هم به یک کارگاه سرامیک تبدیل شد. بازدیدکنندگان برای ورود به اینجا باید از قبل از مدیریت موزه ایاصوفیه مجوز دریافت کنند