پرین پرواز

گرجستان ، جاذبه ها و زیبایی های آنگرجستان ، جاذبه ها و زیبایی های آن

تفلیس از زمان تاسیسش در قرن پنجم تغییراتی زیاده کرده است. این شهر در جاده های تجاری ابریشم نقش مهمی داشته و به همین دلیل بی همتا به شمار میرفت. تفلیس بخاطر موقعیت جغرافیایی منحصر به فد گرجستان ف نه آسیایی محسوب میشود نه اروپایی. این شهر ترکیبی از هر دوی آنها است. تفلیس شهر تضادها نامیده میشود زیرا سازه های مدرن و معماری قدیمی به خوبی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و به همین علت گردش در شهر بسیار شگفت انگیز خواهد بود.

این شهر در عمر خود مرود حملات زیادی قرار گرفته و بارها خاکستر شد و دوباره آن را از نو ساختند ، اما علیرغم تمام این سختی ها توانسته تبدیل به مقصد گردشگری محبوبی شود و تاریخ پرآشوب و فرهنگ غنی خود را به نمایش بگذارد. تفلیس در خیابان های فرعی خود گوهرهای بی همتایی را پنهان کرده که در ادامه شما را با آن آشنا میکنیم.

1-قلعه ناریکالا

قلعه ناریکلا که بر قدیمی ترین منطقه پایتخت اشراف دارد ، سازه ی آجری است که در قرن 14میلادی ساخته شد. در آن زمان تفلیس ب سرزمین ایران تعلق داشت.این استحکامت نظامی بر روی تپه ای شیب دار بین حمام های گوگردی و باغ گیاه شناسی قرار دارد.کلیسای سنت نیکولاس درست در حیاط این قلعه واقع شده است. این کلیسا را در سال 1996 برای جایگزینی با همتای قرن سیزدهمی اش ساختند که در آتش سوزی ویران شده بود.برای رسیدن به این جاذبه هم میتوانید سوار تله کابین شوید هم پیاده بروید.

2-کارتلیس ددا

درست در کنار ناریکالا مجسمه ای بزرگ از یک زن که شمشیر و جامی را دست دارد میبینید.این مجسمه مادر گرجستان یا کارتلیس ددا است. این پیکره آلومینیومی 20 متر ارتفاع داشته و نمادی از کشور گرجستان به شمار میرود. شمشیر برای دشمنان سرزمین و جام برای دوستان و هم پیمانان کشور است.

3-کلیسای متخی

کلیسای متخی هم در سمت دیگر قلعه ناریکالا قرار داشته و در کنار مجسمه پادشاه واختانگ گورگاسالی ،موسس تفلیس،از تقاط معروف شهر محسوب میشود. اینجا جایی است که او کاخ خود و اولین کلیسای منطقه را در قرن 5 ساخت.کلیسایی که امروز شاهدش هستید به قرن سیزدهم تعلق دارد و بارها مورد بازسازی قرار گرفت.

4-خانه های مسکونی قدیمی

تقلیس به خاطر خانه های مسکونی قدیمی اش که بالکونی های چوبی رنگارنگ مشرف به میدان و کلیسای متخی دارند م.شهور است. درهای ورودی شما را به حیاط های داخلی هدایت میکنند که مردم محلی به آنها حیاط ایتالیایی میگویند. در گذشته مردم در این حیاط گرد هم جمع میشدند و به معاشرت پرداخته و دور هم شام میخوردند.

5- پل صلح

یکی از اولین الحاقات مدرن معماری به شهر ، سازه ای ساخته شده از شیشه و استیل است. میکله د لوکی یک معمار ایتالیایی پل پیاده روی صلح را طراحی کرد. این پل بر روی رودخانه کرکشیده شده و در سال 2010 برای استفاده عموم افتتاح شد. پل صلح خیابا ارکله دوم یک خیابان پیاده رو پر از کافه را به پارک ریکه پیوند میدهد.

6- پارک ریکه

پارک ریکه یک فضای تفریحی و زیبا در محله قدیمی تفلیس است که استخر ها ، ابنماها، یک صفحه شطرنج عظیم و چندین صندلی دارد. در ماه های تابستان مردم محلی و گردشگران عصرها را در کنار آبنماهای رقصنده جمع می شوند که نمایشی زیبا از نور و موسیقی را اجرا میکند.

7- کلیسای جامع تسمیندا سامبا

کلیسای جامع تسمیندا سامبا بزرگترین نماد کلیسای ارتدکس گرجی بعد از اتحاد شوروی است.این کلیسای جامع در تپه الیا قرار داشته و تقریبا از هر نقطه از مرکز شهر میتوانید آن را تماشا کنید . ساخت و ساز لین بنا یک دهه به طول انجامید و در نهایت در سال 2004 افتتاح شد. این کلیسا 84متر ارتفاع دارد که شامل صلیب طلایی بالای گنبد مرکزی هم میشود.

8- برج ساعت

این ساعت افسانه ایی و زیبا تقریبا جزو الحاقات جدید پایتخت بشمار میرود. این برج توسط رزو گابریازه یک استاد عروسک ساز و یک نویسنده ساخته شد و برای دیوارش از صدها کاشی دست ساز که خود او تهیه کرده بود استفاده کردند.هر ساعت یک فرشته از دری بالای برج بیرون آمده و با پتک به ناقوس میکوبد. در ظهر و ساعت 7 عصر میتوانید نمایشی کوچک از عروسک ها را نیز تماشا کنید که چرخه زندگی نام دارد.

9- چاپخانه زیرزمینی استالین

کمی دورتر از مرکز شهر ، یک چاپخانه زیرزمینی منحصر بفرد را میبینید که در تفلیس پنهان شده . در اینجا بود که استالین جوان و همکارانش در آغاز قرن بیستم پروپاگاندای شوروی را منتشر میکردند. این انتشارات در زیر یک چاه ساخته شد و 17 متر زیر زمین است.