پرین پرواز

کلیسای کورا در استانبول



کلیسای کورا در استانبول

لیسای کورا ، نام کلیسایی تاریخی و زیبا در استانبول است که تاریخچه ای طولانی دارد و امروزه به موزه ی کاریه نبدیل شده و دیوارنگاری های جالبی از زندگی مریم مقدس گرفته تا معجزات عیسی مسیح را به نمایش میگذارد . کلیسای کورا در استانبول کلیسای ارتدکس یونانی است که آن را با نام موزه ی کاریه می شناسد. کاربری این کلیسا در قرن 16 میلادی و ودر دوران امپراتوری عثمانی به مسجد تغییر پیدا کرد و در نهایت درسال 1948 میلادی به موزه تبدیل شد. این بنا در محله ی ادیرنا کاپی قرار دارد و آن را به سبک معماری بیزانس دوران قرون وسطی ساخته اند . فضای داخلی این مکان با نمونه هایی از بهترین و قدیمی ترین دیوارنگاری ها و موزاییک های دوران امپراتوری روم شرقی تزیین شده است که آن ها را بعد از تغییر مالکیت مذهبی این مکان به موزه کشف و بازسازی کرده اند.

مانند بسیاری از بناهای تاریخی استانبول، موزه ی کاریه نیز گذشته ای طولانی و پیچیده دارد و تاریخچه این موزه و شهر استانبول را خوبی به نمایش میگذارد.کلیسای کورا را در دوران سلطنت ژوستین یکم تاسیس کردند که از سال 527 تا 565 میلادی بر امپراتوری روم شرقی حکومت داشت. این کلیسا ابتدا با نام کلیسای ناجی مقدس کورا شناخته می شد و آن را بر روی خرابه های کلیسایی دیگر بنا کرده بودند که بیرون از دیوارهای پایتخت سابق امپراتوری روم شرقی یعنی شهر قسطنطنیه استانبول امروزی قرار داست. کلمه ی کورا نیز واژه ای یونانی است و به معنی حومه ی شهر میباشد و به همین موضوع اشاره دارد که کلیسای اصلی بیرون از دیوارهای شهر واقع شده بود .

معماری و دیزاین داخلی

ساختمان کلیسای کورا به 3 بخش اصلی تقسیم می شود و 6 گنبد دارد. دکور داخلی این ساختمان هنوز هم تا حد زیادی به همان شکل باقی مانده و همین موضوع کلیسای کورا را در مقایسه با دیگر کلیساهای شهر استانبول به مقصدی منحصر به فرد تبدیل کرده است. موزاییک های دیدنی این کلیسا داستان هایی از انجیل را به تصویر میکشند و. مانند کتاب داستانی تصویری میتوان ماجرای آنها را دنبال کرد. در این میان حواستان باشد تا چرخه ی زندگی مریم مقدس را از دست ندهید که از 17 تصویر تشکیل میشود. دیوارنگارهای چرخه ی زندگی عیسی مسیح از تولد او در بخش قبلی ادامه پیدا میکند و تا سفر به اورشلیم را در برمیگیرد.