پرین پرواز

کلیسای سنت باسیل مسکو ، روسیهکلیسای سنت باسیل مسکو ، روسیه

کلیسای سنت باسیل یا واسیلی برای گرامیداشت تسخیر دژ تاتار (کازان) در سال 1552 در مسکو ساخته شد.

این پیروزی در روز جشن میانجی گری مریم مقدس اتفاق افتاد. نام این کلیسا برگرفته از نام واسلی وقدس است. در سال 1547 واسیلی ، ایوان مخوف را با پیشگویی آتشی که آن سال به جان مسکو افتاد ، حیرت زده کرد. بعد از مرگ او بدنش در کلیسای جامع تثلیث که در آن رمان در منطقه وجود داشت دفن شد. کلیسای جامع سنت واسیلی را بین سالهای 1555 تا 1560 ساختند. افسانه های محلی میگویند بعد از آنکه ساخت بنا تما شد ایون معمارش را کور کرد تا دیگر نتواند ساختمانی با شکوه تر از این برای کسی بسازد ، اما در حقیقت آن معمار بعد از واسیلی یک کلیسای جامع دیگر در ولادیمیر نیز ساخت.

در سال 1588 ، تزار فئودورایوانویچ نمازخانه نهم را نیز به ضلع شرقی این بنا اضافه کرد که برای مقبره سنت واسیلی بسیار نزدیک بود قربانی استالین شود که به خاطر آنکه سربازانش نتوانسته بودند یکباره میدان سرخ را ترک کنند از این بنا متنفر بود. معماری بنام بارانوفسکی بر روی پله های کلیسا ایستاد و تهدید کرد که اگر شما این شاهکار را تخریب کنند او گلوی خود را خواهد برید. استالین از کار خود صرف نظر کرد اما او را تنبیه و به نظر اما او را تنبیه و به پنج سال حبس محکوم کرد.

در سالهای بعد کلیسای جامع از عوامل جدی غفلت در نگهداریش آسیب های جدی دید. بعد از هزاره ، بودجه ای برای بازسازی پی بنا و نمای پوسته شده اش در نظر گرفته شد.

جاذبه های درون سنت واسیلی

کلیسای جامع سنت واسیلی در یک ضلع میدان سرخ ، روبروی کرملین و برج اسپاسکایا قرار گرفته است. این بنا خیلی بزرگ نیست اما 9 نمازخانه بر روی یک پی را تشکیل میدهد. جسارتی که در فرم و رنگ این کلیسا میبیند در هیچ کجای دنیا مشاهده نمی شود. یکی از سیاستمداران فرانسوی درباره این بنا می گوید:

پولک های یک ماهی قرمز ، پوست براق یک مار ، صورتی و لاجوردی گردن یک کبوتر و رنگهای متغیر یک افتاب پرست را می توان در این کلیسا دید.

وی متعجب بود از مردانی که برای پرستش خدا به یک جعبه شیرینی میروند.

طراحی قوی و موفق شرقی سنت واسیلی ، انعکاسی از دو وجه اروپایی و آسیایی و ریشه های تاریخی آن است . چون مسجد کازان گل شریف نماد اصلی قلمرو خانی بود که توسط ایوان مخوف تسخیر شد ، برخی عناصر این مسجد در ساخت کلیسای جامع بعنوان نمادی از پیروزی استفاده شدند.