پرین پرواز

سرزمین معابد طلاییسرزمین معابد طلایی

دامبولا، نامی مشهور در اقلیم چای و فیل و لبخند است.

معابد قدیمی و معبد طلایی بودا ، در این شهر زیبا قرار دارد. در صخره دامبولا، پنج معبد غار مانند که نخستین آن در قرون اول میلادی ساخته شده ، وجود دارد. ده ها مجسمه بودا در این معابد ارائه شده است که جالب توجه خواهد بود. برخی از مجسمههای بودا در این شهر بیش از 30 متر ارتفاع دارند. مجسمه های بودا در این شهر دارای 2 هزار سال قدمت دارند و همچنان مورد ستایش شهروندان سریلانکایی قرار دارد. دامبولا علاوه بر این که شهر معابد است ، شهر باغ های زیبا نیز به شمار میرود و محصولاتی نظیر لیمو و دارچین و ادویه جات سوغات مشهورش هستند.

از همه ی معابد غار که در سریلانکا یافت میشود ، قابل توجه ترین معبد غار DAMBULLA است. این غار در شهر دامبولا واقع در 150 کیلومتری شرق کلمبو واقع در خشکی شمالی PLAINS از بهترین و محافظت شده ترین و بزرگترین مجموعه معبد غار در آسیا هستند. به طور محلی آن نیز به عنوان معبد طلایی دامبولا شناخته شده است که با سازه های سنگی که تا ارتفاع 150 متر هستند به دشتهای اطرفا آن مشرف میشوند. این مرکز به عنوان یک اثر میراث جهانی در سال 1991 توسط یونسکو ثبت شد.

اگرچه مناطق اطراف آن دارای بیش از 80 غار مختلف است ، اساسا پنج غار مجزا ، معبد غار دامبولا را تشکیل میدهند که تاریخ آن به قرن یکم میلادی میرسد. از میان این پنج غار مهمترین شامل غار پادشاهان بزرگ ، غار پادشان الهیی و صومعه بزرگ است. همه اینها به عنوان زیارتگاه عمل میکردند ، مجسمه های مختلف و مجسمه های متعلق به دوره سین هالا را در خود جای داده است.

در مجموع 153 مجسمه وجود دارد که برجسته ترین آنها بودا است که در ارتفاع و اندازه بسیار متفاوت وجود دارند و بزرگترین آن حدود 15 متر است. یکی از غارها بیش از 1500 نقاشی و نقاشی های بودا را پوشش میدهد که کل سقف و دیوارها را پوشش میدهد و داستان زندگی بودا را به نمایش میگذارد. برخی از مجسمه های خدایان هندوهای گانشا و ویشنو را نشان میدهند. مساحت کل این غارها 2000 متر مربع است.