پرین پرواز

نماد اصلی شهر مادرید ، اسپانیانماد اصلی شهر مادرید ، اسپانیا

مجسمه خرس و توت فرنگی در واقع نماد اصلی شهر ماردید هستند ، این نماد و ممکنه خیلی جاها ببینید از روی دریچه آب راه های شهرداری روی کف خیابون گرفته تا روی پرچم تیم های این شهر مثل اتلتیکو مادرید حالا اینکه اصلا چرا خرس و درخت نماد این شهر شده اند داستان مفصلی دارد ، نکته ای که از همه جالبتره بدونید اینه که توی این شهر نه هیچ خرسی وجود داره نه درختچه توت فرنگی زیاده !پس جتما این سوال برای شما پیش میاد که چرا همچین نمادی برای این شهر انتخاب کردن ؟

داستان به سال 1212 میلادی و زمانی برمیگرده که ارتش این شهر مادرید را برای اوین بار در طول تاریخ به همراه پرچمی دیده شد که یک خرس و هفت ستاره را نشان میداد. در مورد علت انتخاب خرس بر روی پرچم سه حدس وجود داره ، یکی اینکه شهر مادرید در دوران امپراتوری روم ف اورسا نامیده می شد که در زبان لاتین به معنی خرس است . دوم اینکه در آن زمان ، خرس های بسیاری در جنگل های مادرید سکونت داشتند و درختان آن ، میوه ای شبیه توت فرنگی تولید میکردند که آنها را در زبان اسپانیایی مادرونیو می نامیدند. میوه ی این درخت در پختن کیک استفاده میشود و در ایتالیا نیز طرفداران بسیاری دارد. هرچند که امروزه دیگر هیچ خرسی در مادرید دیده نمی شود ، اما احتمال می دهند که این موضوع در انتخاب خرس بعنوان نماد شهر نقش بزرگی داشته است.حدس سوم به دب اکبر برمیگردد و میگویند ستاره های روی این پرچم ، در حکم این صورت فلکی هستند که به معنی خرس بزرگ می باشد و برای نشان دادن مسیر از آن استفاده میکردند ؛ درست مانند دب اکبر که برای جهت یابی از آن کمک گرفته میشد.

درخت توت فرنگی در سال 1222 میلادی به این آرم اضافه شد. در این سال ، اختلافی بین کلیسا و شورای شهر سر این موضوع درگرفت که کلیسا از شورا درخواست کرده بود تا اجازه بدهند حیوانات با آرامش در زمین ها و جنگل های شهر بگردند ، زیرا این موضوع تاثیر مثبتی بر روی منابع طبیعی می گذاشت و این درگیری همچنان ادامه داشت. تا اینکه پادشاه آلفونسوی هشتم مشکل را حل کرد و به این بحث خاتمه داد. او اعلام کرد که درختان و زمین ها به شورای شهر تعلق بگیرد و حیوانات به کلیسا تعلق دارند. به این شکل هر دوی آنها در حفظ و نگهداری این منابع مسئول و سهیم هستند. با توجه به رضایت از نتیجه ی این تصمیم گیری ؛ آرم شهر تغییر کرد که قبلا خرسی را در حال قدم زدن نشان میداد و 7 شتاره را بدنبال داشت و این بار با خرسی جایگزین کردند که دستش را بر روی تنه ی درخت قرار داده و بدنبال میوه ی درخت میگردد. بنابراین درخت توت فرنگی و خرس ، اختلاف بین شهرورندان و کلیسا با شورا ی شهر را نشان میدهد که از قرن 13 میلادی به بعد به سمبل شهر و توافق کلیسا و شرا تبدیل شد. ساخت این مجسمه ی معروف را آنتونیو ناوارو سانتافه بر عهده داشته که به طور رسمی در سال 1967 میلادی از آن رونمایی کردند. همچنین لازم بذکر است که درخت مادرونیو ، دیگر در اطراف مادرید نمی روید و میوه اش با توت فرنگی هایی که در مغازه های خواربار فروشی میبیند ، تفاوت دارد. میوه های این درخت کوچک و گرد هشتند و مزه شان بیشتر شبیه به انجیر می باشد و از آن برای تولید مربا و نوشیدنی استفاده میکنند.