پرین پرواز

میدان فردوسی شهر رم ، ایتالیامیدان فردوسی شهر رم ، ایتالیا

یکی از جاذبه های گردشگری رم و دیدنی های ایتالیا که باعث غرور ایرانیان است، میدان فردوسی است.

میدان فردوسی در رم در منطقه لاتزیو که یکی از مناطق سرسبز شهر رم است، واقع شده است که هم گردشگاه اهالی این شهر و هم محل تردد گردشگران خارجی است. در این میدان مانند میدان فردوسی ایران تندیسی از ابوالقاسم فردوسی نصب شده است که قدمتی بیش از ۵۰ سال دارد. این مجسمه ۱۸۵ سانتیمتر ارتفاع دارد و از مرمر سفید ساخته شده است.

تندیسی از جنس سنگ مرمر ساختهٔ ابوالحسن صدیقی که در سال ۱۹۵۸ طی یک مراسم رسمی در پارک ویلا بورگزه (Villa borghese) در شهر رم ایتالیا نصب شده‌است و یکی از دیدنی های رم به شمار می رود. پارک ویلا بورگزه (Villa borghese) پارک طبیعی بزرگی در شهر رم است که شامل ساختمانها، موزه ها و از جمله موزه گالریا بورگزه – galleria borghese می باشد. پيوند هاي فرهنگي بين دو ملت ايتاليا و ايران فقط به ميدان فردوسي ختم نمي شود و در شهر رم مصاديق عيني ديگري هم از علاقه و توجه ايتاليايي ها به کشورمان را مي توان يافت.

شادروان علی اصغر حکمت (یکی از مسؤولان فرهنگی وقت)، در خاطرات خود می‌نویسد: «در سر راه یکی از میدانهای کوچک پارک «ویلا بورگز»، محل زیبایی به نام فردوسی موسوم به «پیاتزا فردوسی» را دیدم و تصمیم گرفتم اعتباری برای سفارت ایران بفرستم تا مجسمه فردوسی را در آن‌جا نصب کنند». گوستينوس آمبروزي مجسمه‌ساز ايتاليايي با ديدن اين مجسمه چنان تحت تاثير قرار گرفت كه در دفتر يادبود نوشت: دنيا بداند، من خالق مجسمه ي فردوسي را ميكل آنژ ثاني شرق شناختم. ميكل آنژ بار ديگر در مشرق زمين متولد شده‌است. با تور اروپا و یا تور ایتالیا سفر کنید و از دیدنی های اروپا دیدن کنید.