پرین پرواز

موزه جذاب و دیدنی مادام توسو آمستردام ، هلندموزه جذاب و دیدنی مادام توسو آمستردام ، هلند

مادام توسو بیشتر از اینکه اتاقی پر از مجسمه های مومی قدیمی باشد، یک جاذبه ی گردشگری فوق العاده است که در محیطی تفریحی ارائه میشود.

این موزه ی مدرن ، مجهز به جلوه های ویژه چند رسانه ای بوده و بیشترین مخاطبان آن را کودکان و نوجوانان تشکیل می دهند. مادام توسو یک شخصیت واقعی به نام آن ماری گروشوتس بود که در شهر استراسبورگ فرانسه متولد شد و بعد ها به سوئیس نقل مکان کرد و در شهر برن بعنوان خدمتکار در خانه ی یک فیزیکدان مشغول بکار شد. در آن زمان ساخت سدیس های مومی از مردگان یا دست مصنوعی افراد مشهور یکی از روش های حفظ تصویر فرد برای نسل های آینده بود. کار آن فیزکدانی که آنا ماریا در خانه ی او استخدام شد هم همین بود .

او پس از آموزش این کار توسط مرد فیزیکدان و کسب مهارت به پاریس بازگشت و با فرانسیس توسو ازدواج کرد و طی سالهای 1799-1789 شاهد خشونت های اتقلاب فرانسه بود. داستان از انجایی شروع شد که این زن جوان صدها سردیس و نقاب از اشراف زادگان اعدام شده ساخت و گاهی سرهای جدا شده ای که برایش جالب بود را از میان انبوه بدنهای بی سر جدا میکرد و مجسمه ی آنها را می ساخت.

او بعد ها برای زندگی به لندن رفت و پس از مرگش تعداد مجسمه های ساخته شده توسط او را 400 عدد برآورد کردند. اولین نمایشگاه مجشمه های مومی مادام توسو سال 1835 در شهر لندن و خیابان بیکر افتتاح شد. این نمایشگاه شامل بخشی به نام اتاق وحشت بود که تندیس های از قربانیان انقلاب فرانسه و مجرمین مشهور که در آن زمان دستگیر و به دار آویخته شده بودند ، در ان به نمایش گذاشته شد .

این نمایشگاه طی آتش سوزی های سال های 1921 و 1941 که حاصل بمباران لندن توسط آلمانی ها در جنگ جهانی دوم بود ، به شدت آسیب دید و بسیاری از تندیس های ارزشمند ساخته شده توسط مادام توسو از گرما ذوب شدند. بعد ها این مجموعه دوباره بازسازی شده و امروزه تخت مالکیت گرداننده ی پارک های تفریحی بریتانیامیباشد. موزه مادام توسو در بسیاری از شهرهای بزرگ دنیا دایر است.

برای ورود به موزه به خصوص در فصل های شلوغ گاهی تا یک ساعت و نیم باید در صف منتظر بمانید. باید هوشمندانه عمل کرده و بلیط خود را بصورت آنلاین تهیه کنید. ساختمان PEEK & CLOPPENBURG که موزه مادام توسو را در خود جای داده است ، از لحاظ سبک معماری قرابت بسیاری با قصر سلطنتی نزدیک خود دارد. برای قرار دادن روبات های متحرک مومی بزرگترین روبات های مومی جهان به طول 5 متر بر روی ساختمان که گویی به بازدید کنندگان خوشامد میگویند ، سقف عظیمی به این ساختمان اضافه شد. بخش فروش بلیط موزه مادام توسو در طبقه همکف قرار داده شد است اما دو آسانسور بازدیدکنندگان را به طبقات بالای ساختمان میبرند.

این نمایشگاه سعی بر آن دارد تا با استفاده از جلوه های چند رسانه ای و روبات های متحرک ، آن احساس مخوفی که اتاق های سنتی مجسمه های مومی به بازید کننده القا میکرد را از بین ببرد. بیشتر تندیس های مومی موزه مادام توسو بلندتر زیباتر از نمونه ی اصلی خود ساخته شده اند . بنابراین در این موزه با یک الیزابت تیلور قدبلند رو به رو خواهید شد ، در حالی که خود او یک زن ریزه اندام با قد 1.57 سانتی متر بود. مجسمه لاغر البرت انیشتن به مانند خوانندگان پاپ ساخته شده است و به همین صورت بقیه افراد مشهور همگی لاغرتر و قد بلند تر ساخته شده اند.

احتمالا علت این بوده است که مجسمه ها در میان بازدید کنندگان شاخص تر به نظر بیایند. گاهی باید نام مجسمه ها را نگاه کنید تا بدانید که این مجسمه مربوط به کدام شخصیت برجشته است. درضمن بازدید کنندگان می توانند لباس های مایکل جکسون را به تن کرده و عکس بگیرند . موزه ی مادام توسو که جاذبه ی عصر طلایی هلند میباشد واقعا تاثیر گذاز است اما هرچه بیشتر به قسمت های مختلف موزه وارد میشوید احساس جذابیت آن کمتر میشود . اگر به دیزلی لند یا دیگر دیگر پارک های تفریحی مشابه علاقه مند هستید حتما از مادام توسو دیدن کنید، بخصوص اگر با کودکتان سفر میکنید.