پرین پرواز

مسجد کتبیه ، بلندترین مسجد شهر مراکشمسجد کتبیه ، بلندترین مسجد شهر مراکش

مسجد کتبیه نماد ویژه ای از شهر مراکش و بلندترین مسجد آن به حساب میآید. منار زیبای آن در قرن 12 و در زمان حکومت خلیفه "یعقوب المنصور " به اتمام رسید .

منار 65 متری مسجد کتبیه مراکش به تمام شهر اشراف دارد و از دور دست ها میتوان آن را دید . این مسجد به خاطر فاصله داشتن از انبوه ساختمان های محلی قدیمی ، به راحتی قابل تشخیص است . یک افسانه محلی می گوید چون این سازه به حرم سرا مشرف بود ، تنها یک موذن نابینا میتوانست بالای آن رفته و اذان بگوید که البته کمی دور از منطق به نظر می آید. این منار در کنار باغ زیبای کتیبه با درختان پرتقالش قرار داشته و تنها با پیاده روی 3 دقیقه ای از میدان مشهور جامع الفنا میتوان به آن رسید. نام مسجد از واژه کتب به معنی کتاب ها در عربی آمده و به طور کل یعنی مسجد کتاب فروشان که بازتابی از تجارت نسخ خطی در کوچه ای نزدیک به آن است . محوطه مسجد خود به تنهایی تاریخی بوده و در اواخر قرن 11 با یک دژ اشغال شده بود . خاندان الموحدین پس از پیروزی بیشتر قسمت شهر المروارید را تخریب کرده و در سال 1147 یک مسجد بزرگ که در نزدیک قلعه خود ساختند. آنها به خاطر این عقیه که اهالی شهر مرتد هستند و نمی توان در ساختمان های نحس آن ها نماز خواند این مسجد را بنا کردند . متاسفانه جهت قبله این مسجد جدید خیلی درست نبود . تنها راه حل برای این مشکل به نظر این خاندان ، ساخت مسجد دوم بود همان مسجد کتیبه امروزی است . این دو مسجد برای مدتی دیوار به دیوار هم بودند و مسجد اولی به نوعی شبیه به یک ضمیمه عمل میکرد. امروزه قسمت آجر چینی شده دیوار شمال غربی مسجد کتیبه محل درب هایی است که در گذشته آن دو را به هم وصل میکردند ؛ هرچند سازه قدیمی تر در نهایت به دست فراموشی و ویرانی سپرده شد . حفاری های سال 1948 اطلاعات و یافته های جالبی را درباره گذشته مسجد و حتی زمان المروارید در اختیار پژوهشگران گذاشت .

مسجد کتیبه امروزی

مسجدی که امروزه تحت نام کتیبه میشناسیم ، توسط عبدالمومن در سال 1162 ساخته شد . منار آن 12.5 متر عرض و 67.5 متر ارتفاع دارد . این مناره جزو شاخصه های اصلی مسجد بوده و در میان سازه های متاخر سلسله الموحدین مانند برج حسن در رباط و الخیرالده در سویل نیز رتبه بندی شده است . این منار از شش اتاق تشکیل که یکیپس از دیگری روی هم قرار گرفته اند که مهندسی جالب توجهی را نسبت به زمانخودش به نمایش میگذارد و بعد ها نیز بر روی ساختمان های دیگری تاثیر گذاشت. گنبد کوچکی که بالای مناره قرار دارد یک سازه قرینه و شیار دار است که سه گوی طلا بر روی آن نصب شده که گفته میشود از طلاهای ذوب شده همسر یعقوب المنصور تهیه شدند. وی به علت خوردن سه دانه انگور در ماه رمضان مجازات شده بود .

بهترین زمان بازدید از مسجد کتیبه

بهترین زمان بازدید از مسجد و میدان جامع الفنا حدود ساعت 3 بعداز ظهر است که فعالیت در میدان اصلی آغاز میشود. در اینجا میتوانید در خیابان های باریک با مغازه های سوغاتی فروشی رنگارنگ قدم بزنید. یکی دیگر از جاذبه هایی که در قلب محله قدیمی وجود دارد مسجد بن یوسف است که دین آن را توصیه میکنیم. باغ های ماژورل ، موزه مراکش ، باغ های مناره و کاخ باهیه از دیگر نقاط مهم نزدیک به این جاذبه ها هستند. به خاطر اینکه از این بناها هنوز هم برای اقامه نماز استفاده میکنند و یکی از مهمترین مساجد شهر نیز به حساب می آید ، اگر قصد گشتن در اطراف آن را دارید حتما لباس مناسب به تن کنید . در پشت بنا باغ های زیبایی هستند که موفعیتی برای عکاسی فراهم میکنند.