پرین پرواز

غذاهای معروف بلغارستانغذاهای معروف بلغارستان

کشور بلغارستان یکی از کشورهای پرمخاطب گردشگری است و سالانه پذیرای تعداد بیشماری از گردشگران از سراسر دنیا می باشد.

یکی از نکات جذاب برای گردشگران غذاهای لذیذ و بسیار خوشمزه بلغاری است که هر مسافری را وسوسه می کند تا حتما این غذاها را امتحان کرده و از میل کردن آن لذت ببرند. در این مقاله قصد داریم تا برخی ازغذاهای معروف و پرمخاطب بلغار را به شما معرفی کنیم تا در سفر به این کشور ، میل کردن غذاهای بلغاری حتما جزئی از برنامه سفر شما شود.

سالاد شوپسکا

شاید بتوان گفت هیچ سالادی در بلغارستان به اندازه ی Shopska طرفدار ندارد، یک سالاد با طرز تهیه ی بسیار ساده و مناسب برای فصل تابستان! مواد تشکیل دهنده ی این سالاد شامل پنیر سفید بلغاری به نام (Sirene) است که طعم خاص سالاد هم دقیقا به خاطر وجود این نوع پنیر است. جالب است بدانید پنیر Sirene توسط نوعی باکتری ساخته می شود که فقط در بلغارستان زندگی می کند!

بانیستا یا بانیچکا (Banitsa or banichka)

این غذا را می توان ملکه ی غذاهای بلغاری دانست. بانیستا از ورق های شیرینی ای که با پنیر، تخم مرغ و ماست پر می شود، درست می شود. البته در بعضی از مناطق بلغارستان هم آن را با کدو حلوایی یا اسفناج پر می کنند اما بانیستای سنتی با همان پنیر سفید درست می شود.

غذای Meshana skara

بلغارها عاشق خوردن گوشت هستند و Meshana skara هم ترکیبی از گوشت قرمز گریل شده به اشکال مختلف است که معمولا شامل کوفته، کباب، گوشت استیک، شیشلیک و کارناچه که نوعی سوسیس ایتالیایی است، می باشد. اگر سالاد Shopska را چاشنی این غذا کنید، حتی ممکن است بلغاری صحبت کنید

ورژن بلغاری موساکا (Moussaka)

موساکا در واقع غذایی متعلق به خاورمیانه است اما از انجا که خاورمیانه، تاثیر عمیقی روی بلغارستان داشته است، مخصوصا در دورانی که بلغارستان به مدت ۵۰۰ سال تحت فرماندهی عثمانی بود، تعجبی ندارد که غذاهایی از آنها به یادگار برده باشد. ورژن بلغاری این غذا بر پایه یسیب زمینی، گوشت گرد شده و لایه ی نازکی از ماست است. این غذا را می توانید در خانه هم درست کنید.

فلفل شکم پر (Byurek peppers)

فلفل شکم پر، یکی دیگر از بهترین غذاهای بلغارستان است که با گوشت خرد شده و برنج پر می شود. در عید کریسمس هم ورژن بدون گوشت این غذا روی میز خانه ها سرو می شود. این فلفل ها یا پخته و یا سرخ شده و در کنار یک مزه ی سرد مثل گوجه فرنگی با خیار سرو می شوند.

غذاهای معروف بلغارستان