پرین پرواز

بهترین غذاهای زمین، صبحانه های سریلانکابهترین غذاهای زمین، صبحانه های سریلانکا

صبحانه های سریلانکایی از نظر کامل بودن مشابه صبحانه های انگلیسی هستند و نه تنها چیزی به پای آنها نمی رسد بلکه در یاد و خاطره ها نیز ماندگار می شوند.

این صبحانه که در واقع از یک ظرف نان اصلی به همراه کاری ها و سمبل های متنوع تشکیل شده، هنگام بازدید از این جزیره به عنوان یکی از جاذبه های اصلی آن مطرح می شود. ضمن اینکه پیدا کردن یک صبحانه ی خوشمزه ی سریلانکایی نیز کار سختی نبوده و بیشتر هتل ها آن را سرو می کنند، در کنار آنها، رستوران های متعددی نیز در این کشور وجود دارند که می توانید طعم این صبحانه ها را در آنها بچشید.

اما صبحانه ی سریلانکایی از چه ارکانی تشکیل شده است؟

صبحانه ی سریلانکایی در ترکیبات گوناگونی وجود دارد، در این میان برخی از آنها نمونه های ساده تری بوده و برخی دیگر از تعداد زیادی بشقاب های مختلف تشکیل می شوند. پایه ی صبحانه ی سریلانکایی از نانی تشکیل شده که می تواند از آرد برنج یا نارگیل تهیه گردد و انواع مختلفی نیز دارد که از آن جمله می توان به rotti (نان های تخت نارگیل)، hoppers (در ادامه توضیح داده خواهد شد)، egg hoppers و یا String hoppers اشاره نمود. لازم است بدانید که مردمان سریلانکا با دست غذا می خورند اما کادر و قاشق و چنگال نیز در اختیار قرار می دهند تا اگر شما به غذا خوردن با دست تمایل نداشتید بتوانید از آنها استفاده کنید.

هاپرز Hoppers

هاپرز نوعی پن کیک هستند که از آرد برنج و شیر نارگیل تهیه می شوند. این نان ها را هم می توان ساده تهیه کرد و هم اینکه تخم مرغ نیمرویی در وسط آنها انداخت. مدل رشته ای این خوراکی با آرد برنج تهیه شده و داخل وسیله ای مخصوص فشرده می شوند تا شکل یک لانه را به خود بگیرد. سپس روی یک مت مخصوص قرار گرفته و بخار به آنها داده می شود.

دال Dahl

دال یک نوع کاری است که با عدس های نارنجی رنگ، ادویه ها و شیر نارگیل آماده می شود. دال جز اصلی هر صبحانه و گاهی اوقات ناهار و شام سریلانکایی است. بسته به سلیقه ی آشپز، دال کاری می تواند آبکی یا غلیظ باشد. در واقع این غذا را باید بتوان به راحتی با نان هایی که از آنها صحبت شد، لقمه کرد.

انواع کاری ها Curries

به غیر از نان و دال، صبحانه ی سریلانکایی به طور قطع شامل نوع دیگری کاری نیز می شود که معمولا کاری سیب زمینی، مرغ یا حتی گاهی اوقات کاری ماهی است. کاری سیب زمینی نوعی سوپ کاری است که حاوی مقادیر زیادی شیرنارگیل و تکه های سیب زمینی نرم می باشد. کاری های مرغ و ماهی به سبک سریلانکایی سرو می شوند که کمی از کاری های هندی خشک تر بوده و البته ادویه های کمتری نیز دارد. خوردن این کاری ها نیز یا با دست و یا با نان انجام می شود.

سمبل Sambol

سمبل نوعی بشقاب خوراکی جانبی است که در کنار هر غذای سریلانکایی دیگری مصرف می شود. رایج ترین نوع سمبل، pol sambol است که با نارگیل رنده شده و مقادیر فراوان چیلی تهیه می گردد. یکی دیگر از انواع سمبل که معمولا با هاپرز یا هاپرز و نیمرو خورده می شود seeni sambol است که در حقیقت ترکیب مقادیر زیادی پیاز کاراملی شده و چیلی می باشد. یکی دیگر از سمبل های محبوب، سمبل برگ پشن فروت است که از تکه های کوچک برگ این میوه و نارگیل رنده شده تهیه می گردد. از جمله دیگر سمبل های رایج می توان به سمبل کاتا kata و luni miris اشاره کرد که هر دو با انواع مختلف چیلی آماده می شوند.