پرین پرواز

شهر زیبای سوکوتای تایلندشهر زیبای سوکوتای تایلند

سوکوتایی منشا میراث ، الفبای تایی ، بهترین مکان بزرگداشت لوی کراتانگ، بنیان مستحکم بودائیسم ، پارچه ظریف تین جاک ، ظروف چینی قدیمی ، پوکان مقدس و طلوع شادی ها است.

سوکوتایی که به لحاظ لغوی یعنی طلوع شادی ، در قرن سیزدهم تاسیس شد و در آغاز کاملا مستقل از قلمروی تایی بود و تحت حاکمیت شاه رامکامائنگ ، که به خاطر خلق کردن الفبای تایلندی ومعروف شد ، یک دوران طلایی گذراند. معابد باشکوه و عمارت های این شهر بی نظیر به طرز جالبی بازسازی شده اند و پارک تاریخی سوکوتایی ، مکان میراث جهانی یونسکو، جایی است که مسافران نباید دیدن آن را از دست بدهند. سوکوتایی زمانی تبدیل به یک قلمروی مستقل شد که شاهزاده پو کان موانگ و شهزاده پوکان بانگ کلانگ هائو نیروهای خود را متحد کردند و خمرها را از سوکوتایی بیرون راندند سپس این استان تبدیل به بخش مرزی امپراتوری انگکور شد. یکی از بهترین جنگجویان تایلند شاه رامکامائنگ دومین پسر پو کان بانگ کلانگ هائوک سوکوتایی را تبدیل به یک قلمروی وسیع و قدرتمند کرئ که حتی روابط سیاسی مستقیم با چین نیز ایجاد کرد.رامکامائنگ در بازگشت از مراسم خاکسپاری امپراتور کوبلای خان ، صنعتگران چینی را همراه خود به سوکوتایی آورد و آنها هنر سفالگری را به تایلندی ها آموختند. در حالیکه بازدید کنندگان مشتاق هستند صفال های امروزی سانگکالاک را بخرند اما کلیکسیون داران با اشتیاق به دنبال نمونه هایی از سفال های عتیقه هستند. شاه رامکامائنگ نیز مروج فرهنگ و مذهب بود و به واسطه تلاش های او بودائیسم در بین مردم گسترش یافت. ایمان وحی آمیز منجر به پدید آمدن اشکال کلاسیک هنرهای مذهبی تایی شد ، مجسمه های بودایی مقدس که در عصر سوکوتایی تراشیده شده اند گنجینه های فرهنگی هستند که احساس صلح و آرامش را به جای میگذارند.مجموعا هشت پادشاه بر سوکوتایی حکمرانی کردند اما اضمحلال تدریجی در طول حکومت دو پادشاه آخر این سرزمین رخ داد. نخستین سلسله پادشاهی تایلند این سرزمین در 1365 زمانی که این سرزمین تبدیل به کشور دست نشانده آیوتایا قدرتی که تا به جنوب این سرزمین گسترش یافت ، شد به پایان رسید.

سوکوتایی که به لحاظ لغوی یعنی طلوع شادی ها ، ممکن است نسبت به چهار شهری که پایتخت سابق تایلند بوده اند رمانتیک تر باشد. معابد باشکوه عمارت های دیدنی این شهر زیبا بخوبی بازسازی شده اند و پارک تاریخی سوکوتایی که مکان میراث جهانی یونسکو است جایی است که مسافران نباید دیدن آن را از دست بدهند به ویژه شب ها وقتی مجسمه های با ابهت با چراغ روشن میشوند ؛ وقتی میتوان با دوچرخه از بین درختان در پارک سرسبز عبور کرد و به گردش پرداخت یا در طول فستیوال لوی کراتانگ و از همه دیدنی تر زمانی که صدها فانوس که با شمع روشن شده اند در آسمان ره میشوند. بازدید کنندگان میتوانند از دهکده هایی دیدن کنند که هنوز هم د ر امر تولید سفال سانگکالاک و همچنین پارچه هات سیائو ، که نامش از روستایی در منطقه ساتچالایی درست در شمال شهر سوکوتایی گرفته شده است ، فعالیت میکنند.