پرین پرواز

سریلانکا-کلمبوسریلانکا-کلمبو

کلمبو بزرگ ‌ترین شهر و پایتخت تجاری سریلانکا است.

اهالی این شهر بر این باورند که کلمبو از نام سنتی سینهالی کولون توته (Kolon thota) به معنی درگاه رود کلانی ریشه گرفته است. این شهر در کرانه ی غربی جزیره و نزدیک شهر سری جایاواردنپورا کوته ، پایتخت سیاسی سری لانکا جای دارد. کلمبو شهری شلوغ و پرجنب و جوش با آمیزه‌ای از زندگی مدرن و بناها و ویرانه‌های استعماری است. این شهر ترکیبی از چند قوم و چند فرهنگ است. همچنین اجتماعات کوچکی از تبار چینی‌ها ، پرتغالی‌ها ، هلندی‌ها ، مالایی‌ها و هندی‌ها علاوه بر تعداد زیادی از مهاجران اروپایی نیز در این شهر زندگی می کنند. این شهر از 2000 سال پیش برای تاجران چینی و رومی بسیار مورد توجه بوده است.

راههای دسترسی به کلمبو متفاوت است و می توان ب از طریق هوایی و یا دریایی به این شهر رسید. اما مناسب ترین راه ، مسیر هوایی است.

جاذبه های توریستی کلمبو

1- بازدید از پارک Galle Face Green

این پارک در خط ساحلی شهر کلمبو و در قلب تجاری این شهر واقع شده است و مساحتی حدود 5 هکتار دارد. اوایل در این پارک مسابقات سوارکاری، فوتبال، راگبی و یا تنیس برگزار میشده است. این پارک هنگام طلوع و غروب خورشید با منظره زیبایی که از اقیانوس هند دارد محلی زیبا و پر از آرامش برای مردم این شهر است.

2- بازدید از موزه ملی کلمبو

قدمت این موزه به سال 1877 میلادی باز می گردد و یکی از پر بازدید ترین مکان های این شهر است و بازدید از این موزه خالی از لطف نیست.

3- بازدید از معبد Kelani Raja Maha Viharaya

این معبد که در فاصله 7 کیلومتری شهر کلمبو واقع شده است مکانی مقدس برای بوداییان است چرا که اعتقاد دارند محل زندگی خدایگان بودا است، به همین دلیل مورد توجه و احترام پیروان دین بودا است . این معبد به دلیل مجسمه های بودایی و همچنین نقاشی های یک نقاش سریلانکایی به نام Solias Mendis مورد توجه بوده است.

4- بازدید از پارک Viharamahadevi

این پارک که در کنار موزه ملی کلمبو واقع شده است و در گذشته به پارک ویکتوریا نامیده می شده است ، یکی از پارک های زیبا و پر گردشگر کلمبو است. سریلانکا زمانی مستعمره انگلستان بوده است و دلیل نامگذاری پارک بخاطر ملکه ویکتوریا است ، ولی بعد ها به نام فعلی خود تغییر یافت. همچنین در این پارک یک مجسمه بزرگ بودا و یک باغ وحش کوچک نیز وجود دارد.

5- بازدید از موزه هلندی

این موزه، سال های گذشته خانه ی فرماندار هلندی " توماس ون رهای‎" (Thomas van Rhae) ‎بوده است و ‏در قرن 17 ساخته شده است. درطی سال های متمادی از این خانه برای اهداف گوناگون استفاده شده است. در سال 1696 به مدرسه ی کاتولیک ها و در سال 1796 به بیمارستان نظامی ‏بریتانیایی ها تبدیل گشته است. زمانی هم از آن به عنوان دفتر پست، پرورشگاه و دفتر پلیس استفاده می شد‎.

6- بازدید از بازار پتا – Pettah Bazaar

یکی از اماکن دیدنی کلمبو " بازار پتاه ‎نام دارد. بازاری که هم میتوان ‏در آن خرید کرد و هم از دیدن جاذبه هایی مثل معابد هندو، بودا، خانه های اشرافی، موزه کلمبو‎، سالن کنفرانس بین المللی "باندارانایک‎" ‎، ساختمان جدید پارلمان ‏در "سری جایاوارداناپور ‎و مرکز هنرهای فولکلور لذت برد‎.‎‎

بازار پتا در شهر کلمبو در منطقه ی پتا واقع شده است. ورودی این بازار یک بنای تاریخی بلند در ‏مرکز میدان قرار گرفته که به برج ساعت خان‎ (Khan) ‎معروف است. این برج توسط خانواده ی ‏‏"فرامجی بهیکاجی خان‏ ‎ساخته شد، که اهل بمبئی و از تاجران ‏معروف و مالک شرکت کلمبو اویل میلز ‎بودند‎.

7- بازدید از باغ وحش Dehiwala

یکی دیگر از اماکن دیدنی شهر کلمبو باغ وحش Dehiwala می باشد. این باغ وحش در سال 1936 تاسیس شده است و یک منطقه حفاظت شده از حیوانات است، که بیش از 3000 حیوان مختلف با 350 گونه متفاوت را در خود جای داده است.

8- بازدید از دریاچه Beira

این دریاچه وسط شهر کلمبو واقع شده است و یکی دیگر از مقاصدی است که نباید در سفر به کلمبو از دست داد. اکنون اطراف این دریاچه توسط ساختمان های بلند و تجاری احاطه شده است. اما در گذشته از این دریاچه برای حمل و نقل استفاده می شده است.