پرین پرواز

زیبایی های مالتازیبایی های مالتا

مالتا کشوری در جنوب اروپا در قلب مدیترانه است و قبلا جزء خاک ایتالیا بوده است.

پایتخت آن والتا نام دارد ومانند یونان وایتالیا بناهای تاریخی بسیار دارد. این کشور از مجمع‌الجزایر کوچکی تشکیل شده که نقش استراتژیک مهمی در طول تاریخ داشته است و مکان مبارزه و برهم کنش بین اروپای در حال شکل‌گیری و فرهنگ و تمدن قدیمی تر آفریقا و خاورمیانه بوده‌است.

این کشور در میان آب‌های دریای مدیترانه قرار گرفته است و 93 کیلومتر با جزیره سیسیل کشور ایتالیا فاصله دارد همچنین با قاره آفریقا که در جنوب آن قرار دارد 288 کیلومتر فاصله دارد و به همین دلیل در طول تاریخ به عنوان منطقه‌ای استراتژیک برای اروپایی‌ها شناخته می‌شد.

مالتا دارای جاذبه‌های گردشگری طبیعی به ویژه در سواحل و کرانه‌هاست و امروزه مهمانخانه‌های مجهزی در همهٔ جزایر مالت ساخته شده‌اند. بسیاری از مردم مالتابه مسافرتهای خارجی می‌روند، هرچند که مالتابیشتر واردکنندهٔ صنعت جهانگردی است. نسبت جهانگردان مالتی به جهانگردان خارجی که به این کشور سفر می‌کنند، در حال کاهش است. ایرانیانی که قصد سفر به مالتارا داشته باشند به علت عدم وجود سفارت مالتادر تهران، باید از طریق سفارت اتریش در تهران اقدام به اخد روادید بنمایند.

بیشینهٔ مردم مالت از نژاد مالتی، از تبار سامی (آمیزه‌ای از فنیقی‌ها و کارتاژی‌ها) هستند و با اعراب خویشاوندی نزدیک دارند. اقلیت‌هایی از ایتالیایی‌ها، سیسیلی‌ها و اعراب نیز در این کشور زندگی می‌کنند.

خاک جزایر مالتا معمولاً سنگلاخی و کم‌درخت است و در آن گیاه و سبزه کم می‌روید، اما خاک برخی از دره‌ها حاصلخیز است. تنها استثناء قابل توجه، جنگلهای بوسکت (Buskett) در کرانه‌های جنوبی هستند که در دره‌ای پرآب و در میان شمار زیادی تخته سنگ‌ قرار گرفته‌اند. در این جنگلها درختهای صنوبر و پرتقال می‌روید. آب و هوای مالتا مدیترانه‌ای است