پرین پرواز

کشور اسپانیا ، رتبه اول رقابت گردشگری در دنیاکشور اسپانیا ، رتبه اول رقابت گردشگری در دنیا

به گزارش ایسنا، در این گزارش که هر دوسال یک بار توسط مجمع جهانی آقتصاد منتشر میشود ، شاخص رقابت پذیری در عرصه گردشگری و سفر بر اساس مجموعه ای از فاکتور ها و سیاستهایی تعیین میشود که به رشد پایدار صنعت گردشگری و سفر کمک میکند

در گزارش سال 2017، پس از اسپانیا که برای دومین بار پیاپی در صدر رتبه بندی شاخص رقابت پذیری گردشگری قرار دارد، کشورهای فرانسه ، آلمان، ژاپن، بریتانیا ،آمریکا، استرالیا ، ایتالیا، کانادا و سوییس در رتبه های دوم تا دهم جای گرفته اند .

در میان کشورهای آسیایی ژاپن که در رتبه چهارم قرار گرفته بهترین عملکرد را به نام خود ثبت کرده است و پس از آن کشورهای هنگ کنگ، سنگاپور و چین به ترتیب رتبه ها را از حیث ضاخص جهانی رقابت پذیری گردشگری در آسیا دارند و ایران نیز در رتبه بندی جهانی جایگاه 93 را دارد.

نیجریه، مالی، موریتانی ، کنگو چاد و یمن از جمله کشورهایی هستند که نازلترین رتبه ها را در میان 136 کشور جهان به خود اختصاص داده اند .

در میان کشورهایی که بیشترین رشد را از سال 2015 تاکنون در گزارش جهانی رقابت پذیری گردشگری و سفر داشته اند ، کشور ژاپن با رتبه جهانیب 4 و با پنج پله صعود نسبت به دو سال پیش در رتبه نخست قرار گرفته و کشورهای آذربایجان و تاجیکستان نیز با رتبه های جهانی 71 و 107 رشد 13 و 12 پله ایی نسبت به سال 2015 در مکان دوم و سوم کشورهای جهان با بیشترین رشد در این زمینه قرار دارند.

ویتنام،الجزایر، بوتان،گابن، کره جنوب، مصر، پرو ، هند ، مکزیک و چاد و آلبانی نیز دیگر کشورهایی هستند که رشد قابل ملاحظه ایی را در این زمینه طی دو سال اخیر به ثبت رسانده اند . در خاورمیانه و آفریقا ، امارات متحده عربی با قرار گرفتن در رتبه جهانی بیست و چهارم ، بهترین عملکرد را از لحاظ رقابت پذیری گردشگری داشته است . زیر ساخت های فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، قیمت های پایین ، بهبود نسبی از لحاظ فضای باز بین المللی و همچنین پرداختن بیشتر به مقوله میراث فرهنگی از جمله دلایلی هستند که کشور امارات متحده عربی توانسته بواسطه آنها شرایط بهتری برای توسعه گردشگری مهیا کرده است. با این وجود بهره برداری نکردن از منابع فرهنگی و از سوی دیگر فضای نسبتا امنیتی از جمله مهمترین مشکلات این کشور هستند . اما در منطقه خاورمیانه پس از امارات ، کشورهای بحرین و قطر جایگاه دوم وسوم را در اختیار دارند و ایران نیز بالاتر از لبنان ، کویت و یمن و پس از عربستان و عمان و اردن در جایگاه هشتم قرار گرفته است .

اما از لحاظ اولویت سفر و گردشگری کشورذهای مالت، سنگاپور ، ایسلند ، موریس ، اسپانیا ، جامائیکا و جمهوری دومنکین بالاترین رتبه ها را درمیان 136 کشور جهان در اختیار دارند و ایران نیز صد و هفدهمین کشور است و با توجه به فاکتور زیر ساخت گردشگری نیز اتریش، اسپانیا ، آمریکا ، پرتغال و کرواسی و سوییس صدر نشین هستند.

همچنین کانادا ، آمریکا ، امارات ، استرالیا و هنگ کنگ در صدر کشورهایی قرار دارند که دارای مناسبترین زیرساختهای حمل و نقل هوایی برای توسعه گردشگری هستند .

مقالات مرتبط

کشور زیبای اسپانیا

کشور اسپانیا در جنوب غربی قاره‌ی اروپا قرار گرفته است. این کشور با مساحتی حدود ۵۰۶ هزار کیلومتر مربع، عنوان دومین کشور وسیع اروپای غربی و پنجمین کشور بزرگ اروپا را از آن خود کرده است. این سرزمین به دلیل جاذبه‌های گردشگری فراوان، به مقصد بسیاری از گردشگران سراسر دنیا تبدیل شده و سالانه میزبان جمع زیادی از توریست‌ها از گوشه و کنار دنیا است. مادرید پایتخت این کشور است. شهری زیبا و سراسر شور و هیجان است. زبان مردم اسپانیا، اسپانیایی است. همچنین کشور اسپانیا عضو اتحادیه‌ و منطقه‌ی یورو است و واحد پول این کشور نیز همانند دیگر هم‌پیمانان خود در این زمینه، یورو است. قطعا می‌توان اسپانیا را به عنوان یکی از بهترین و ارزشمندترین مقاصد گردشگری در سراسر جهان، در نظر گرفت. مادرید شهری خاطره‌انگیز با آثار تاریخی کم‌نظیر است که باید، مدت زمانی چند هفته‌ای را برای تماشای آن‌ها اختصاص داد، به یکی از قطب‌های اصلی اقتصاد گردشگری اسپانیا، تبدیل شده است. در این شهر و دیگر شهرهای کشور اسپانیا آثاری باقیمانده از تاریخ در کنار مناظر کم‌نظیر طبیعی، بستری ناب و پراهمیت را برای صنعت گردشگری این سرزمین، به وجود آورده است.