پرین پرواز

درخت سیب نیوتون کجاست؟درخت سیب نیوتون کجاست؟

چرا سیب ها همیشه مستقیم به زمین طقوط میکنند؟ درخت سیب 400 ساله باغ وولزرتروپ مانور بود که با این سوال نیوتون را به گرانش رساند.

داستان سرآیزاک نیوتون و سیبی که بر سر او سقوط کرد، یکی از مشهورترین حکایت ها در دنیای علم محسوب میشود. ماجرا از این قرار است که آیزاک نیوتون جوان زیر درختی در باغ نشسته بود که یک سیب بر سرش میافتد و بعد از ضربه ناگهانی ، جرقه ایی در ذهن او زده میشود و تحلیل هایش به تئوری گرانش میرسد. شاید فکر کنید به این داستان آب و تاب داده شده باشد. مثلا همین قسمت افتادن سیب بر روی سر او ؛ اما شواهدی در نوشته های جان کاندویت دستیار نیوتون در ضرابخانه ی سلطنتی و نوشته های ویلیام استوکلی نویسنده ایی که ادعا میکند نیوتون درباره این اتفاق با او صحبت کرده بود ، وجود دارد که باعث میشود این داستان واقعی باشد . گفته میشود این اتفاق زمانی رخ داد که نیوتون در روستای وولزتروپ انگلیس در لینکلن شایر سکونت داشت. وولزتروپ مانور خانه پدری و محل تولد نیوتون است . در سال 1666 وقتی به دلیل شیوع طاعون دانشگاه کمبریج بسته شد ، او به اینجا نزد مادرش بازگشت. بسیاری از آزمایشات مشهور خود مانند تحقیق در حوزه نور و اپتیک را هم در همین مکان انجام داد . مانور، یا همان خانه اربابی، هم اکنون برای بازدید عموم باز است و برخی از وسایل خانه مربوط به آن زمان مانند قفسه های کتابی که نیوتون ساخته بود ، نگهداری میشوند. پشت در ورودی هنوز گیره ی استخوانی که آویز کت نیوتون بود ، از قرن هجدهم برجای مانده است. داخل خانه درهای چوپی قدیمی ، شومینه قرن هفدهمی ، نقاشی های دیواری از اشکال هندسی و هیروگلیفی به چشم میخورند که برخی شید ساخته ی نیوتن نباشند و فقط به منظور تحت تاثیر قرار دادن گردشگران اضافه شدهاند. در بخش علمی وولزتروپ مانور ، شاید میتوانید آزمایشات نیوتن در زمینه گرانش ، نور و اپتیک را تجربه کنید در کافی شاپ و دیگر امکانات تفریحی - گردشگری استراحت کنید.

اگرچه نیوتون محل دقیقی که شاهد سقوط سیب بود را نگفت، اما یک درخت سیب در باغ مانور وجود داشت که طبیعتا همان درخت گرانش در نظر گرفته شد . نسلهای مختلف خانواده ی وولرتون از سال 1750 از این درخت مراقبت کردند . در سال 1816 طوفانی این درخت را به زمین انداخت اما بخش بزرگتر درخت سالم ماند و دوباره ریشه دوانید . در برخی داستانها گفته شد درخت در طوفان از بین رفت و از چوبهای آن جعبه و وسایل دیگر ساختند اما برخی روایات شفاهی دیگر و همچنین مطالعه حلقه های درخت نشان از عمر بالای آن دارد که بعنوان همان درخت سیب نیوتون و جزو 50 درخت بزرگ بریتانیا تایید شده است .

این درخت هم اکنون توسط انجمن اعتماد ملی محافظت میشود و همچنان شکوفه و میوه میدهد. سیب های آن به رنگ سبز با خطوط قرمز هستند که گفته میشود در شیرینی پزی استفاده میشود. محبوبیت زیاد و بازدید کنندگان پرشمار این درخت ، به نفع آن نیست و بارها به ریشه اش آسیب وارد شده است ، در نتیجه تصمیم گرفته شد دور آن حصار بکشند. با وجود اینکه بازدید کنندگان دیگر نمیتوانند مانند نیتون زیر این درخت بنشینند و صحنه را بازسازی کنند ، اما این مکان هنوز جذاب و دیدنی است.

جالب است بدانید قلمه هایی از درخت سیب نیوتون جدا کردند که در مکان های مختلفی در انگلیس و خارج از آن توزیع و کاشته شده است . یک درخت بالغ از این قلمه ها ، در باغ دانشکده فیزیک دانشگاه یورک وجود دارد . قلمه ی دیگر ، بیرون درب اصلی ترینیتی کالج در کمبریج کاشته شده است ، دقیقا زیر اتاقی که نیوتون زمانی در این دانشگاه درس میوخاند و زندگی میکرد. یک درخت دیگر از آن هم در موسسه باریلوچه در آرژانتین قد کشیده است .

درخت سیب نیوتون کجاست؟