پرین پرواز

حمام سنتی مسکو، ساندونوسکی بانیاحمام سنتی مسکو، ساندونوسکی بانیا

ساندونوسکی بانیا یا سونا و حمام ساندونی قدیمی ترین حمام فعال مسکو در روسیه بوده است و ترکیبی از معماری چند صد ساله حمام سنتی بانیا و طراحی داخلی به سبک یک موزه را داراست.

همه چیز با یک داستان عاشقانه آغاز شد ، در زمان امپراطوری کاترین کبیر ، سیلا ساندونف بازیگر معروف تئاتر دربار سلطنتی عاشق بازیگری دیگر به نام الیزابت اورانوا شد. متاسفانه عشق مشترک آنها توسط صدر اعظم روسیه شاهزاده الکساندر آندریویچ بزبوردوکو که الیزابت را به عنوان معشوقه اش می خواست تهدید شد. این عشاق پنهانی خوش شانس با مداخله خود کاترین کبیر نجات پیدا کردند و او خودش به ازدواجشان برکت داد و حتی بعنوان هدیه الیزابت الماس هایی بخشید.این زوج به مسکو رفتند و سیلا که هوش بازرگانی و تجاری خوبی داشت تصمیم گرفت پول همسرش را در ساختن یک حمام بزرگ و باشکوه خرج کند. این حرکت هوشمندانه بود زیرا آتش سوزی سال 1737 اکثر حمام های شهر را ویران کرده بودند.

ساندونوسکی اولین حمام سنگی مسکو بود که درهایش را در سال 1808 به روی عموم گشود و با مبلمان شیک و وان های نقره ایی باشکوهش مشتریان را شگفت زده میکرد. همچنین سیلا ساندونف اولین کسی بود که بخش های زنانه و مردانه را در حمام ها جدا کرد.

در دهه 1890 ساندونی مورد بازسازی اساسی واقع شد.وارث میلونر این خانواده ورا فیرسانوا و همسرش تصمیم گرفتند این حمام متروکه را به یک کاخ حمام تبدیل کنند.

ساخت این حمام در سال 1896 به پایان رسید و بانیای شده نه تنها به لحاظ بصری خیره کننده بود که از لحاظ تکنولوژی هم یک شگفتی به حساب می آمد. طراحی داخلی این کاخ سه طبقه با ترکیبی از عناصر باروکی ، روکوکویی ، گوتیکی ، کلاسیک و سبک صنعتی تزیین شده است. برای اطمینان حاصل کردن از اینکه به اندازه کافی آب وجود دارد، یک مجرای آب برای حمام ساختند و فیلترهایی گران در آن کار گذاشتند. ساندونی جدید خدماتش را هم به ثروتمندان و هم به افراد کم درآمد ارائه داده و اتاق های ارزان تر به همان اندازه اتاق های گران قیمت تمیز هستند. ساندونوسکی بانیا از سه جنگ ، یک انقلاب و چندین تغییرات دولتی جان سالم به در برد و هنوز هم تماشایی ترین حمام روسیه باقی مانده است. امروزه این حمام از سه دپارتمان مردانه و زنانه ، اتاق های خصوصی و یک مرکز آبدرمانی تشکیل شده است که برای تجربه حمام روسی و یک تجربه زیبایی شناسانه بصری ایده آل هستند