پرین پرواز

حمام ترکی ، جاذبه دوران امپراطوری عثمانیحمام ترکی ، جاذبه دوران امپراطوری عثمانی

حمام های ترکی از دوران امپراطوری عثمانی که حمام های بخار به جایی برای دورهمی های اجتماعی و مراسم پاکیزگی براساس ایمان اسلامی تبدیل شدند در استانبول شهرت پیدا کردند. همچنین این بناها به لحاظ معماری هم حرف بسیاری برای گفتن داشتند.

اگرچه امروزه تنها 10 درصد از حمام های قدیمی استانبول هنوز هم کار میکنند اما این آیین حمام کماکان بخش مهمی از فرهنگ ترکی را به ویژه برای بازدیدکنندگان تشکیل میدهد. در آیین حمام ترکی دلاکان مخصوصی بازدیدکنندگان را به داخل حمام هدایت کرده و آنها را به جایی که باید در کنار حوض آب بنشینند راهنمایی میکنند تا به دمای آب عادت کرده و پوستشان را با خیس کردن نرم کنند. سپس دلاک با کیسه های مخصوصی پوست مرده را از بدنشان پاک میکند. وقتی این مرحله انجام شد فرد رابرای قسمت بعدی که صابون زدن و ماساژ است آماده میکنند. در این قسمت معمولا روی سکوی مرمری گرمی دراز میکشند.

1- آقا حمامی

بخاطر اینکه بی اغلو در گذشته ناحیه ای مسکونی نبوده آقا حمامی در اصل بعنوان یک حمام خصوصی برای استفاده انحصاری سلطان محمد و پسرانش در سال 1454 ساخته شد. زمانی که در سال 1923 جمهوری ترکیه تاسیس شد این حمام بارها صاحب عوض کرد و در نهایت به حمام توریستی معروفی که امروزه میبینید ، تبدیل شد.

2- چاقالوغلو حمامی

در سال 1741 ساخته شد و آخرین حمام دوران امپراطوری عثمانی به شمار میرود. این حمام عمومی را برای جمع کردن هزینه ساخت کتابخانه سلطان محمود اول ساختند و طراحی آن به عهده سلیمان آقا بود و تسط عبدالله آقا به پایان رسید. این دو در زمان خود از معماران برجسته دربار بودند. این حمام امروزه کماکان مورد استفاده مردم محلی و گردشگران قرار میگیرد.

3- چمبرلیتاش حمامی

چمبرلیتاش حمامی در سال 1584 توسط معمار مشهور ترکیه سنان ساخته شد و قرار بود بصورت دو سازه کاملا یکسان باشد یکی برای مردان و دیگری برای زنان مورد استفاده قرار گیرد. اگرچه بنای حمام از بیرون شبیه مربع است اما از داخل یک شکل هندسی 12 گوشه با 12 ستون بوده و به کارهای آخر سنان شباهت زیادی دارد. این حمام بعنوان یکی از نمونه های دوران اوج این معمار بسیار با اهمیت است.

4- هاسکی هورم سلطان حمامی

حمام هاسکی هورم سلطان توسط همسر سلطان سلیمان عثمانی سفارش داده شد و در قرن شانزدهم توسط معمار سنان طراحی گردید. در سال 2007 بعد از آنکه مدتی طولانی به روی عموم بسته بود ، آن را طی سه سال پروژه بازسازی به یک حمام ترکی مدرن و لوکس تبدیل کرده است و امروزه در فضایی تاریخی به مشتریان خدمات رسانی میکند.

5- حمام سلیمانیه

سلیمان بزرگ سفارش حمام سلیمانیه را به معمار سنان داد و ساخت آن در سال 1557 آغاز شد. این حمام با گنبدهای حیرت انگیز و دودکش هایی که به لحاظ هندسی بسیار هماهنگ هستند ، در سال 1924 بطور کل بسته شد اما بعد از یک پروژه نوسازی سنگین و وسیع دوباره در سال 2004 فعالیت خود را از نو آغاز کرد.