پرین پرواز

جشنواره نور تایلند LOY KRATHONG AND YI PENGجشنواره نور تایلند LOY KRATHONG AND YI PENG

یکی از تماشایی ترین جشن های دنیا جشنواره نور تایلند است که هم در بین مردم محلی و هم گردشگران محبوب شناخته می شود .

یکی از زیباترین فستیوال های پاییزی فستیوال نور تایلند است. این جشنواره در نوامبر زمانیکه ماه کامل باشد ، برگزار می شود و در هر سال تاریخ میلادی متفتوتی دارد. در طی این جشنواره هزاران شمع روشن بر رودها و جویبارها شناور میشوند تا به ارواح رودخانه ها تقدیم شوند. در چیانگ مای و دیگر بخش های شمالی تایلند فستیوال لوی کراتونگ با فستیوال یی پنگ مصادف شده و بدین ترتیب مردم هزاران فانوس کاغذی را با آرزوی شانس و اقبال نیک به آسمان می فرستند.

کراتونگ به سبدهای شناوری که در این جشن تدارک دیده می شود میگویند که با نان خشک یا برگ درخت موز با شکلی شبیه به گل نیلوفر ساخته شده ، در وسط آن شمع روشنی قرار داده با گل های تزیین کرده و سپس به آب می اندازند. مقصود از این کار شکرگزاری به درگاه الهه ی آب به خاطر نعمت باران و درخواست بخشش بابت آلودگی آن در طی جشن است. گاهی یک سکه هم برای خوش یمنی روی کراتونگ جای داده می شود تا بدشانسی را با خود ببرد. طبق گفته پادشاه مانگ کوت این جشنواره ریشه برهمایی دارد و بعدتربوداییان در پاسداشت بودا ، آن را اقتباس کرده اند که استفاده از تجلیل از بودا و بیعت با او دارد. شما هم می توانید کراتونگ در اندازه و قیمت های مختلف از فروشنده های خیابانی بخرید و بر آب رود شناور کنید. دقت کنید کراتونگ های زیست تخریب پذیر که مشکل زیست محیطی ایجاد نمی کنند را خریداری کنید تا ضرری به طبیعت نرساند.

این فستیوال عمیقا ریشه ی بودایی دارد و برخی معتقدند به افسانه ی هند باز میگردد که پرنده ای حامل شمع به دیدن بودا رفت و در مرود شایستگی او با وی صحبت کرد. احترام به بودا بعنوان راهی برای تولد دوباره در زندگی بعدی همراه با محبوبیت و پاکی شمرده می شود. مردم معتقدند اگر فانوس در آسمان محو شود سال خوبی خواهید داشت اما اگر فانوس شما سقوط کند سال بدی پیش رو دارید.

در چیانگ مای صحنه ایی در دروازه تافا و در قسمت شرقی محله قدیمی بنا می شود تا افتتاحیه ی جشنواره در آنجا برگزار گردد. سپس جمعیت رژه را دنبال کرده ، به سمت شهر و شهرداری چیانگ مای میروند تا فانوس ها را به آسمان بفرستند. یکی از بهترین مکانها برای تماشای کراتونگ ، اتش بازی ها و فانوس ها پل ناوارات بر روی پینگ است که با پانزده دقیقه پیاده روی از دروازه تافا می توانید به آن برسید. در بین این فستیوال مراسم تصفیه روحی بودایی و رقص سنتی تایلندی هم برپا میشود و در طول شب شمع های فراوان در خیابان سوسو می زنند.