پرین پرواز

جاذبه گردشگری زیبای سوییس ، قلعه شیونجاذبه گردشگری زیبای سوییس ، قلعه شیون

قلعه ی شیون که در زبان انگلیسی آن را سیلون هم تلفظ میکنند ، قلعه ای رمانتیک در نزدیکی شهر مونترو است و پربازدید ترین بنای تاریخی کشور سوییس به حساب می آید. این قلعه در محوطه ای تماشایی در جزیره ای کوچک و مشرف به کوه های آلپ و در غربی ترین بخش دریاچه ی ژنو قرار دارد.

قلعه ی شیون مقصد مناسبی برای سفرهای خانوادگی و دوستانه به شمار میرود و میتوانید از شهرهایی همچون ژنو ، لوزان و پیست های اسکی ناحیه ی آلپ ، سفر تفریحی و کوتاهی به این قلعه داشته باشید.

قدمت قلعه ی شیون در این جزیره ی کوچک ، به قرن 12 میلادی و حکومت خاندان سائوی برمیگردد که از این مکان برای کنترل تجارت در دریاچه ی ژنو و مسیرهای تجاری بسیار مهم به ایتالیا کمک میگرفتند. این قلعه بیش از 400 سال در سلطه ی این خاندان قرار داشت که آن را به قلعه و اقامتگاه تابستانی خود تبدیل کرده بودند. در واقع قلعه ای که امروزه میبینیم ، شکل ظاهری خود را تا حد زیادی از این دوران میگیرد و هنوز هم میتوان نقاشی های دیواری آن را مشاهده کرد که به قرن 14 میلادی تعلق دارد.

برنی ها قلعه را در سال 1536 میلادی تصرف کردند و سلطه ی آن را تا سال 1798 برعهده داشتند. قلعه ی شیون بعد از این سال اهمیت استراتژیک خود را از دست داد و بیشتر از آن بعنوان زندان و انبار استفاده میکردند تا اینکه از قرن 19 میلادی بعد به معروفترین بنای تاریخی کشور سوئیس تبدیل شد و سالانه 350 نفر از آن بازدید میکنند. معروف ترین شخصیت تاریخی مرتبط با قلعه ی شیون ، راهب اهل شهر ژنو یعنی فرانسوا بونیوارد است که از سال 1532 و به مدت 4 سال در زندان این قلعه محبوس بود.

خاندان ساوی ، از دین کاتولیک پیروی میکردند و بونیوارد در سرزمین آنها راجع به اصلاحات پروتستانی سخن گفته بود. زمانی که پروتستان های شهر برن ، خاندان ساوی را مجبور به خارج شدن از بخش های غربی سوئیس کردند، بونیوارد نیز از زندام آزاد شد. فرانسوا بونیوارد و تا حد زیادی قلعه ی شیون شهرت خود در سرزمین های انگلبسی زبان را مدیون لرد بایرون هستند که یکی از معروف ترین شاعران کشور انگلستان به شمار میرود.