پرین پرواز

جاذبه های دیدنی و خواندنی از کازبلانکا ، مراکشجاذبه های دیدنی و خواندنی از کازبلانکا ، مراکش

شاید بارها و بارها عاشقانه های کازابلانکا را دیده باشید، اما برای پی بردن به زیبایی این شهر ، باید به آنجا سفر کنید. کازابلانکا جایگاه قرارگیری نخستین فرودگاه مراکش و دروازه ورود به این کشور برای گردشگران به حساب می آید. اولین تجربه دیدار با مراکش در کازابلانکا اتفاق میافتد ، یعنی شهری که موتور محرکه ی صنعت و تجارت این کشور است .

چشم انداز غربی کازابلانکا با معماری سبک اروپایی ، به هیچ وجه قابل مقایسه با شهرهای مراکش و فاس نیست.کازابلانکا به شکل مدرن است ، درخششی که نظیر آن را نمیتوان در سایر بخشهای مراکش دید. با اینکه مقاصد گردشگری و جاذبه های کازابلانکا مانند سایر مکانها آشکار نیست ، اما با اندکی حوصله و جستجو به گنج پنهان آن دست خواهید یافت .

1- مسجد حسن دوم

در خط ساحلی کمی بالاتر از بخش های شمالی شهر قدیمی مدینه در کازبلانکا مسجد حسن دوم رو به سوی شهر دارد . این مسجد که ساخت آن در سال 1993 پایان یافت ، دومین مسجد بزرگ دنیا است. همچنین مناره های آن با 200 متر ارتفاع ، بلندترین مناره های دنیا لقب دارد . تالار عبادت کنندگان یا شبستان مسجد ، گنجایش 25000 نفر نمازگزار را درد و با احتساب فضای حیاط میتوان 80000 نفر را در این مسجد جای داد. این در حالی است که هر سانتی متر از بنا با جزییات زیبایی از هنر اسلامی تزیین شده است . محل قرارگیری این مسجد بسیار دراماتیک است ، جایی در میان صخره های ساحلی روبروی اقیانوس. غیرمسلمان ها میتوانند از مسجد در قالب تورهای گردشگری بازدید کنند. تورهایی که از ورودی غربی مسجد ، چندین بار در روز آغاز میشود .

2- مدینه شهر قدیمی

با این حال که بخش قدیمی شهر کازابلانکا ، مانند بخش قدیمی فاس و مراکش گردشگران را تحت تاثیر قرار نمیدهد ، با این حال کوچه های پرپیچ و خمش هنوز چیزهای زیادی برای دیدن دارد.اهالی آنجا صنایع دستی خود را درکنار مغازه های سنتی ، قصابی ، نانوایی و شمع سازی برپا کرده اند. این مجموعه ها ، فضاهایی را ایجاد میکنند که شما را به کازابلانکای اصیل و کهن میبرد ، جایی که نبض زندگی کازابلانکایی به شدت احساس می شود. هم چنین در بخش جنوبی شهر قدیمی میتوانید مقبره های کووبا یا قبرهای مردان مقدس را بیابید .

3- جایگاه محمد پنجم

قصر باشکوه محمد پنجم بعنوان قصر مرکزی کازابلانکا به شمار می اید. این محوطه ، جایگاه بسیاری از ساختمان های اداری کازابلانکا از جمله ساختمان پست مرکزی ، کاخ دادگستری ، کنول فرانسه و همچنین بانک اصلی مراکش است . نمای بیرونی بنا توسط کبیر فرانسه در اوایل قرن بیستم با هدف مدرن کردن فضای این محوطه ساخته شد. این محوطه دارای یک فواره مرکزی و باغهایی رویایی است . این باغ برای محلی ها یکی از تفرجگاههای اصلی شهر به حساب می اید .

4- کورنیش

کورنیش کازابلانکا منطقه روبروی ساحل مناسب کسانی است که دوست دارند ببینید و دیده شوند.بیشتر مناطق این ساحل به رستوران ها و هتل های بسیار شیک اختصاص دارد. در طول روز نیز ساحل آفتابی کورنیش مناسب قدم زدن و لذت بردن از آفتاب است. در امتداد کورنیش نیز ساحل عمومی قرار دارد.

5- کلیسای سکره کر

این کلیسای خیره کننده در دهه 1930 ساخته شد و تلفیقی از سبک معماری اروپایی و مراکشی را به نمایش میگذارد. متاسفانه این بنا در دهه های گذشته مترک شده است و هم اکنون به حفاظت و مرمت احتیاج دارد ، اما با این حال هنوز عظمت و وقار خود را حفظ کرده است . کمی آن طرف تر از کلیسا نوتردام لوردس قرار دارد که مشخصه آن پنجره های شیشه ایی بزرگ و با عظمت آن است . کلیسایی که بیش از 800 متر مربع مساحت دارد .

6- بازار مرکزی

دیدار از بازار مرکزی کازابلانکا برای گردشگرانی که میخواهندلذت زندگی کازابلانکای را بچشند یک ضرورت به حساب می اید . درست در مرکز شهر ، جایی است که محل هایی برای خرید و فروش در آنجا گرد هم می ایند. خانم های خانه دار برای خرید سبزیجات و خواربار به آن مراجعه میکنند. اینجا مکانی فوق العاده برای عکاسانی است که دوست دارند لحظاتی از زندگی مردم بومی را ثبت کنند. در این بازار همه چیز از ظروف پلاستیکی تا پاپوشهای معروف مراکشی پیدا می شود.

7- محمدیا MOHAMMEDIA

در این بندر از حاشیه دریا کازابلانکا سواحلی وجود دارد که مخصوص کسب درآمد از سفر به این شهر باشکوه است. اگرچه این منطقه دومین بندر بزرگ مراکش به حساب می آید اما هنوز بخشی از آن از دست تغییرات صنعتی درامن مانده است. با این حال بخش جدیدتر از بندر دارای بلوارهایی با درختان نخل در وسط و ساحل تفریحی است. کافه ها و رستوران ها در این بندر ف شب های تعطیل مملو از انسان هایی میشود که کازابلانکا را به قصد محمدیا ترک گفته اند.

8 - اسفی SAFI

اسفی بندری مهم از زمان رومیها در مراکش اس ، اما پادشاهان المحده بودند که شهر را دیوارکشی کردند. پرتغالی ها شهر را در سال 1508 اشغال کردند و قلعه دارالبهار را در کنار ساحل به این مجموعه افزودند. قلعه ایی که امروزه یادآور شاخص ترین وقایع تاریخی اسفی است. این شهر مرکز مشهور سرامیک مراکش است. هنگامی که شما قلعه اسفی را دیدید ، میتوانید بعدازظهر خود را در شهر بگذرانید. مجموعه سفال و موزه ملی سرامیک مراکش را میتوانید در شهر بیابید.

9- اولیدیه OUALIDIA

این شهرک ساحلی بینظیر مکان مناسب برای اندکی استراحت پس از دیدار با شهرهای باشکوه مراکش است.ساحل دوست داشتنی و سعدیان دلایل کافی برای دیدن اولیدیه هستند ف اما برای بسیاری اولیدیه تنها با صدف های آن شناخته شده میشود ، تخت های که با صدف های اولیدیه ساخته میشوند ، در تمام مراکش مشهور هستند. رستوران های محلی صدف را بعنوان خوراک اصلی همراه با سایر غذاهای دریایی به مشتریان خود ارئه میدهند. خوراکی که این شهر را به قطب گردشگری در مراکش تبدیل میکند.

10- ازمور AZEMMOUR

هنگامیکه در بین گردشگران سخن از سواحل اقیانوس اطلس در مراکش پیش میآید، نمیتوانند ازمور را در بین مقصدهای دیدنی این کشور نادیده بگیرند . تاریخ این منطقه و همچنین چشم اندازهای دیدنی به زمان کارتاژها باز میگردد. بناهای خشتی که شهر را در برگرفتهاند ، تا قلعه ای که پیشینه ی آن به قرن 16 میلادی باز میگردد ادامه دارند. ساحل آن همچنین جزو بهترین ها در میان سواحل اقیانوس اطلس به حساب می آید که بکر و دست نخورده باقی مانده است. اگرچه گردشگران زیادی به آنجا نمیروند با این حال این ساحل تمام کسانی را که ازمور را برای سفر انتخاب میکند را شیفته خود میکند.

11- الجدیده EL JADIDA

برای یک شهر کوچک مثل الجدیده ، وجود این همه جاذبه متنوع برای دیدن و لذت بردن از سفر تعجب انگیز است . شهری که با ماسه های دریا احاطه شده اما مهمترین جاذبه این شهر تاریخ و آثار به جای مانده آن است. در عمارت باشکوه این شهر ، میتوانید منظره زیبایی از دریا را ببینید و همچنین از زندان قدیمی این عمارن نیز بازدید کنید. این عمارت زمانی بعنوان کنیسه مورد استفاده بوده است . همچنین در این عمارت مخازن آبی قرار دارد که از قرن 16 میلادی تاکنون باقی مانده اند.