پرین پرواز

جاذبه های دیدنی آنتالیاجاذبه های دیدنی آنتالیا

سواحل شنی سفید و منطقه های تاریخی شهر آنتالیا، از جمله مواردی هستند که گردشگران بسیاری را از سراسر دنیا به سمت این شهر معروف در کشور ترکیه میکشاند.

آنتالیا پنجمین شهر پرجمعیت در کشور ترکیه است و جاذبه های متنوع و بیشماری دارد. در این شهر هر سلیقه ایی که داشته باشید ، کاری برای انجام دادن پیدا خواهید کرد ؛ به خصوص اگر به سواحل و مناطق تاریخی علاقه مندید ، آنتالیا یکی از بهترین گزینه ها برای شما به حساب می آید.

1- محله قدیمی

کوچه هایمحله قدیمی آنتالیا شباهت زیادی به بازی میز یا همان مارپیچ دارد. عمارت های سفید رنگ متعلق به دوره عثمانی ها و سقف قرمز رنگ آنها بازسازی شدهاند و امروزه مکانهایی همچون رستورانها ، گالری هنر، هتل بوتیک و مغازه های سوغات فروشی را در برمیگیرد. بیشتر گردشگران صرفا به خاطر بازدید از بافت قدیمی محیط آن به این محل می آیند، اما این منطقه چندین جاذبه ی کوچک را نیز شامل میشود که میتوانید از آنها دیدن کنید .برای مثال دروازه ی یک قلعه و برج ساعت در میدان اصلی واقع شده است و کاشی های دیزاین داخلی مسجد تکلی محمد پاشا نیز ارزش دیدن را دارد. مناره کسیک هم متعلق به یک معبد رومی است که در قرن 19 میلادی توسط آتش به ویرانه تبدیل شد و فقط این بخش از آن توانست جان سالم به در ببرد.البته کاربری این معبد به کلیسای بیزانتین و در نهایت به مسجد تغییر پیدا کرده بود.

2- دروازه هاردیان

بخش شرقی محله های قدیمی، دیوارهای متعلق به هلنیستی و رومی ها را دربرمیگیرد و دروازه ی هاردیان برجسته ترین بنای این بخش به شمار میرود.در واقع این دروازه یکی از اصلیترین و جالب ترین دروازه های ورودی به محله ی قدیمی آنتالیا به حساب می آید. دروازه ی هاردیان 3 طاق مرمر دارد که دو طرف آن را برج های کوتاه فرا گرفته اند. این دروازه را با افتخار ورود امپراتور هاردیان به شهر در سال 130 بعد از میلاد بنا کردند. هنگام گذر از این دروازه سرتان را بالا بیاوردین تا بتوانید جزئیات دکور زیبای آن را از نزدیک و بهتر مشاهده کنید.

3- بندر قدیمی

چندین صخره در اطراف بندر قدیمی آنتالیا قرار گرفته اند. این بندر مجموعه ای از بوتیک ها ی تماشایی ، کافه های جالب ، بازار و قایق هایی را در بر میگیرد که به آب های درخشان دریای مدیترانه راه دارند.محیط این ناحیه بسیار آرامش بخش است و شاید باورش سخت باشد که از قرن دوم تا بیستم میلادی بندر اصلی آنتالیا بوده و با تجارت های انجام شده ثروت را وارد این شهر و مناطق اطرافش میکرده است. در این منطقه میتوانید در حال نوشیدن قهوه به تماشای غروب آفتاب بپردازید یا فعالیت های دیگری از جمله شنا یا قایق سواری را انتخاب کنید.

4-مناره یولی

مناره یولی یا همان ییولی نمونه ای از معماری سلجوقیان است و یکی از برجسته ترین برج های آنتالیا به شمار میرود. این بنا مناره های شیاردادر و پایه ای مربعی شکل دارد و به دستور سلطان علاءالدین کیقباد سلجوقی ساخته شده است. مسجدی که کنار این مناره قرار گرفته، در قرن 14 تاسیس شده و هنوز هم از آن استفاده میشود.

5-قلعه رومی

قدمت قلعه رومی یا همان برج هیدیرلیک به قرن دوم به بعد از میلاد برمیگردد. در واقع این قلعه برجی استوانه ای شکل به ارتفاع 14متر است و به بندر قدیمی اشراف دارد.برج هیدیرلیک بالاتر از پارک کارالی اوغلو قرارگرفته است که یکی از اصلی ترین پارکهای آنتالیا به حساب می آید و برای فرار از شلوغی شهر میتوانید برای پیک نیک به آنجا بروید و با تماشای چشم انداز پر از گل آن به آرامش برسید.