پرین پرواز

کشور زیبای ایتالیاکشور زیبای ایتالیا

ایتالیا Italy نام کشوری است که در جنوب اروپا فرار دارد و به دلیل شباهت نقشه اش به چکمه ، به کشور چکمه ایی مشهور است.پایتخت ایتالیا رم است و شبه جزیره ایتالیا ، جزیره سیسیلو جزیره ساردنی واقع در دریای مدیترانه ، ایتالیای امروزی را تشکیل میدهند، کشوری پیشرفته که یکی از هفت کشور صنعتی جهان شمرده میشود.

ایتالیا به دلیل قدمت طولانی ، فرهنگی ، تاریخ پر فراز و نشیب ، مناظر شگرف طبیعی و آثار باقی مانده از دوران باستان ، یکی از مقاصد اصلی گردشگری جهان به شمار میرود. کشوری وسیع که با وسعتی حدود 301 هزار و 340 کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر 60 میلیون و 500 هزار نفر ، بعنوان چهارمین کشور پر جمعیت قاره سبز ، شناخته میشود. نکته قابل توجه و جالب در مورد ایتالیا ، بخش هایی از کشور است که خارج از خاک آن قرار گرفته اند و کشورهایی مستقل که درون مرزهای آن هستند غ بعنوان مثال کامپیونه دیتالیا بعنوان بخشی از خاک ایتالیا ، در کشور سوییس واقع شده است و دو کشور بسیار کوچک با نام های واتیکانو سان مارینو به ترتیب در شهر رم و ایالت املیا ، در مرزهای جغرافیایی این کشور قرار دارند. ایتالیا با اتریش ، فرانسه ، واتیکان ، سان مارینو ف اسلونیو سوئیس مرز مشترک دارد. آب و هوای کشور در اغلب نواحی مدیترانه ای به شمار میرود. در بخش های شمالی به دلیل حضور رشته کوه آلپ ، اقلیمی سرد ، در جنوب کشور اقلیمی خشک و در دیگر نواحی آن اقلیمی گرم حکفرماست. نوع حکومت ایتالیا جمهوری است و رئیس جمهوری و نخست وزیر در بالاترین رتبه های سیاسی قرار میگیرند .اقوام و نژاد های مختلفی ایتایایی اسلاوتبار ، فرانسوی ، آلبانیی تبار و ایتالیایی یونایی تبار در ایتالیا قرار زندگی میکنند. زبان رسمی مردم ایتالیایی و واحد پول کشور یورو است . بیش از 74 درصد ساکنان را مسیحیان کاتولیک شامل میشوند. ایتالیا که در طول تاریخ طولانی خود ، بستر تمدن های محتلفی بوده ، مملو از آثار باستانی و تاریخی ارزشمند است. رم ؛ بعنوان پایتخت کشور کلیساهای متعدد ، موزه های متنوع ، عمارات تاریخی و جاذبه های گردشگری منحصر به فرد و هیجان انگیزی را در خود جای داده است و پس از لندن در انگلستان پاریس در فرانسه ، لقب بهترین مقصد گردشگری اروپا را به خود اختصاص داده است .

کولوسئوم و طاق کنستانیتن سازه بزرگی است که از دوران رم باستان به یادگار مانده و می توان گفت زمین های فوتبالی امروزی بر اساس سرح همین بنا به شکل بیضی ساخته شده اند . قدمت این بنای عظیم به دوران قبل از میلاد مسیح باز میگردد و از مهمترین جاذبه های رم به شمار می آید. موزه واتیکان نیز با پیشینه ایی که به قرن 16 میلادی برمیگردد، محل نگهداری اشیای جالب بی شماری است که میتواند ساعت ها بازدید کنندگان را به خود مشغول دارد.